Talare och aktiviteter i hela länet

Arjeplog

Nomadskolan,  kl. 12:30Talare:
Karin Åström, riksdagsledamot och ordförande för
Socialdemokraterna i Norrbotten
Mats Abrahamsson, ordförande Socialdemokraterna i Arjeplog

Arvidsjaur

Medborgarhuset, kl. 13.00
Talare:
Patrik Åman , ordförande Socialdemokraterna i Arvidsjaur
Jerry Johansson, kommunalråd
Karin Åström, riksdagsledamot och ordförande för
Socialdemokraterna i Norrbotten( ca 14.40 )

Boden

Björknäs, kl.10.30
Talare:
Peter Hultqvist, riksdagsledamot, Dalarna
Avmarsch demonstrationståg och firande  på Centrumtorget
Möte  Centrumtorget


Gällivare

Sporthallen, Malmberget  kl.13.00 samling med korvgrillning och underhållning av Simon Lundmark.
Talare:
Leif Pettersson, riksdagsledamot och ordförande för Socialdemokraterna i Boden
Tommy Nyström, kommunalråd
Avmarsch, kl 14.00 med Musikkåren till Nordan, Malmberget för möte och tal,  kl 15.00

Haparanda

Partiexpeditionen Storgatan 80 Haparanda, samling kl 10.30. Socialdemokraterna i Haparanda, Tornio och Kemi inbjuder till gemensamt 1:a maj firande  på Gränsen.
Möte kl 11.30, Viktoriatorget (Vid regn Folkets Hus)

Talare:
Jens Nilsson, EU-parlamentariker                
Gunnel Simu, kommunalråd
Reijo Paananen, partisekreterare,  Finland
Ulf Olofsson, ordf.  Haparanda s-förening.
Lasse Jutila, fullmäktigedamot  Tornio, Finland

Jokkmokk

Folkets Hus i Jokkmokk,  kl:10.30
Talare
Britt Westerlund, landstingsråd
Stefan Andersson, kommunalråd
Linus Sköld, ungdomstalare

Kalix

Folkets Hus, kl 11:30 , demonstrationståg tillsammans med kommunala musikskolan
Möte Folkets hus, Malören, kl. 13.45
Talare:
Jens Nilsson, EU-parlamentariker o
Ellinor Söderlund, kommunalråd
Apeller SSU och Unga Örnar

Kiruna

Folkets Hus, kl 11.30. Demonstrationståg 12.00
Talare   
Tord Wiklund, ordförande LO-facken
Fredrik Lundh  Sammeli,  riksdagsledamot
Mikaela Johansson Lind, SSU
Kristina Zakrisson, kommunalråd

Luleå

Hermelinskolans gårdsplan kl. 11.30 . Demonstrationståg kl. 12.00                  
Möte Hermelinsskolans gårdsplan kl.12.30 
Talare:        
Maria Andersson-Nordström, ordförande LO-facken i Luleå
Andreas Pettersson, ordförande SSU-Luleå
Karl Petersen, kommunalråd, Luleå
Peter Hultqvist, riksdagsledamot och försvarspolitisk talesperson

Pajala

Malmen kl. 11.00, demonstrationståg kl 12.00. Möte kl.12.30 Bio Salongen
Talare:
Hannah Bergstedt, riksdagsledamot

Piteå                                                  

Kommunhusets parkering, samling kl. 10.30. demonstrationståg 11.15 
Möte på Rådhustorget  kl.12.00. ”Eftersnack” – öppet möte Ladan kl.13.30.
Talare
Stefan Askenryd, LO-facken i Piteå                           
Jan-Henrik Sandberg, ordförande Pappers
Isabell Nilsson,  SSU Piteå
Bengt Ek, ordförande för Socialdemokraterna i Piteå

Älvsbyn

Lomtjärnsparken, kl 12:00
Talare
Tomas Egmark, ordförande för Socialdemokraterna i Älvsbyn
Helena Öhlund, kommunalråd
Maria Stenberg, riksdagsledamot          

Överkalix

Folkets Hus, kl. 11.00, demonstrationståg kl 12.00
Talare:
Sven Erik Bucht, riksdagsledamot
Maria Listerman Nilsson,  ordförande för Socialdemokraterna i Överkalix
Birgitta Persson,  komunalråd
Lena Höynäla, Komunals ordförande

Övertorneå

Folkets Hus, kl.15.00
Talare
Tomas Vedestig
, ordförande för Socialdemokraterna i Övertorneå
Roland Kempainen, kommunalråd
Kent Ögren, landstingsråd

Sidan uppdaterades senast: 2013-04-23 15:22