Första maj 2014 i Norrbotten

Över hela länet kommer Socialdemokraterna också i år samlas till olika former av Första maj manifestationer  under parollerför att understryka årets tema: Ingen Ung utan JOBB! Första maj manifestationerna blir därmed över hela landet ett svar på dagens situation med  den rekordhöga och ödesdigra arbetslöshetssiffran men 35 000 unga som varit utan jobb i mer än sex månader i Sverige! I EU finns det sex miljoner unga arbetslösa som skulle kunna jobba om det fanns fler jobb och utbildningsmöjligheterna var bättre. Både i Sverige och i EU är ungdomsarbetslösheten den största utmaningen för framtiden. Därför fokuserar vi på det på det.

Arjeplog

13.00 Samling
 ABF-huset
Huvudtalare Maria Stenberg Riksdagsledamot
Vi bjuder på fika

Arvidsjaur

12.00  Samling Torget
13.00  Avmarsch

Huvudtalare: Emilia Töyrä Riksdagskandidat

Talare:          
PRO ordförande 
Lotta Åman kommunalråd 

Boden

11.00 Samling
Parkeringen vid Ungdomens Hus (Hellgrensgatan 10 Boden) 

11.30 Avmarsch till Centrumtorget 
Inledning:  
Beatrice Jarblad LO Boden inleder. 

12.00 Tal 

Huvudtalare:
Fredrik Olovsson ekonomisk-politisk talesperson för S i riksdagen 
Ellinor Eriksson SSU:s förbundssekreterare (Nr.7 på listan för EU-val) 
Avslut:         
Inge Andersson kommunalrådskandidat 

Kring aktiviteter: Fika försäljning, hoppborg mm

Gällivare

14.00 Samling torget Gällivare 
Underhållning

14.30  Avmarsch

15.00 Tal                 
LO inviger
Tomas Nilsson
Tal av
Birgitta Larsson
Huvudtalare:
Kent Ögren, landstingsråd

Underhållning
Vi bjuder på grillad korv och fläsk samt kaffeservering.

Haparanda

10.00  Samling
Partiexpeditionen Storgatan 80 A (HSB-kontor). 
10.30 Avmarsch
Viktoriatorget – På Gränsen, vid regn Folkets Hus
11.00  Tal                                                                                      
Välkomst hälsning:
Kurt Rosendahl och Janne Olsen                                                            

Huvudtalare
Leif Pettersson
Riksdagsledamot Sverige 
Johanna Ojala Niemelä, Riksdagsledamot Finland    

Roger Sandlund, LO ordf. Haparanda 
Janne Olsen, KF ledamot Tornio 
Peter Waara, kommunalrådskandidat Haparanda   
Gunnel Simu, kommunalråd Haparanda       

Jokkmokk

10.15 Folkets Hus Jokkmokk
Huvudtalare: Gustav Uusihannu EU-kandidat
SSU Gustav Lidström

Kalix

12.00 Samling 
13.00  Avmarsch  
13.45 Samling i Malören 
Välkomstanförande
Carina Strömbäck Arbetarekommun ordförande 
Huvudtalare
Leif Pettersson Riksdagsledamot 
 Ellinor Söderlund t Kommunalråd 
Appeller
SSU och Unga örnar 

15.15 Avslut    

 

Kiruna

11.30 Samling utanför Folkets Hus.

12.00 Avmarsch
Talen hålls på Folkets Hus

Huvudtalare: Bengt Urban Fransson politisk chefredaktör Piteå Tidningen

Talare:
Tord Viklund LO-fackens ordf. i Kiruna
Kristina Zakrisson Kommunalråd     

 Unga Örnar aktiverar barnen i Prisma under arrangemanget med bl.a. ansiktsmålning.
Vi bjuder på varm korv, kaffe  saft och kakor!

 Luleå

13.30 Samling Lärkans gårdsplan
14.15  Avmarsch mot Gula Paviljongen
14.40  Tal
Maria Andersson Nordström, ordförande LO-Luleå
Underhållning
Huvudtalare:
Fredrik Olovsson, riksdagsledamot, ekonomisk politisk talesperson
Ellinor Eriksson, förbundssekreterare SSU, EU-kandidat

Avslutning
Britt Westerlund, ordförande Socialdemokraterna Luleå 
Utdelning av pris till hedersmedlemmar

Pajala

Samlas under LO:s fana
11.00 Samling – Malmen Pajala
Tal
Daniel Eneslätt IF metall
Pertti Vainikainen LO Norrbotten

12.00   Avmarsch
12.30             Folkets Hus  
Huvudtalare
Sven Erik Bucht
, riksdagsledamot

Piteå                                                            

12.00 Samling Kommunhusets parkering                                                                  

12.30  Avmarsch för demonstationståget 
Svartuddsvägen – Sundsgatan - Kolmilavägen - Storgatan – Rådhustorget

12.30  Musik FAS 3, Rådhustorget                               

13.00  Torgmöte på Rådhustorget

Stefan Askenryd, LO-facken i Piteå                            
Huvudtalare
Ingela Edlund, Andre vice ordförande, LO Sverige
Tal
Hannah Bergstedt, ordförande Socialdemokraterna i Piteå
Isabell Nilsson, SSU Piteå
Försäljning av korv hamburgare, kaffe    

14.00 ”Eftersnack”  Sossestugan
Vi bjuder på soppa och intressanta samtal

  

Älvsbyn

11:00  Samling i Lomtjärnsparken
Tal
Tomas Egmark Ak-ordförande
Linus Sköld - riksdagkandidat
Helena Öhlund Kommunalråd
Kulturinslag   No teens
Huvudtalare: Ingela Lekfalk, kandidat landstingsfullmäktige
Appeller
Avslutning.

Ingen marsch i år!
Aktiviteter: Fika, korv att grilla,

Överkalix   

11.00  Samling: Folkets Hus
12.00   Avmarsch
12.45  Tal och Kaffe
Huvudtalare:   Fredrik Lundh Sammeli, riksdagsledamot
Tal
Johannes Sundelin IF - Metall
Birgitta Persson, AK-ordförande 
Bengt Erik Rolfs, facklig företrädare 
Anne Jakobsson KF ordförande samt
Lena Höynälä, Kommunal 

Prisutdelningar – insamlingens resultat – avtackningar – rosorna utdelas

Ca: 15.30           Avslutning av Alf Andersson och publik        

Övertorneå

14.00  Samling Folkets Hus Övertorneå

Hälsnings anförande
Bente Moen Åkerholm Ak – ordförande

Huvudtalare
Olov Abrahamsson,
politisk chefredaktör, NSD
Tal       
Roland Kempainen Kommunalråd
 Inga Savilahti Häggbo S-kvinnor Övertorneå

• Presentation fullmäktigelistan.
• Underhållning och mingel
• Bioföreställning för alla barn.                

                                           

              

 

 

Sidan uppdaterades senast: 2014-04-15 11:00