Våra kandidater till Landstinget


Landstingskandidater (s)

Britt Westerlund, Luleå Kent Ögren, Jokkmokk

Kent Ögren, Jokkmokk, är vår nuvarande ordförande i landstingsstyrelsen, och Britt Westerlund, Luleå, är vice ordförande.  Klicka på bilderna så får du mer information.

Vid distriktskongressen i Piteå den 25-26 mars 2006 fastställdes (s) valllistor till landstingsfullmäktige.   

Piteå Älvdals valkrets
1. Leif Bogren, Piteå
2. Maj Vikberg, Piteå
3. Thor Viklund, Korsträskby
4. Kristina Sjögren, Laisvall
5. Lars Holmqvist, Arvidsjaur
6. Anita Gustavsson, Hortlax
7. Bengt Ek, Piteå
8. Agneta Burman, Älvsbyn
9. Bertil Lundholm, Jävre
10. Ingegerd Bergvall, Piteå
11. Leif Rönnqvist, Mellanström
12. Ulla Lundberg, Arvidsjaur
13. Rolf Palage, Piteå
14. Camilla Wallin, Älvsbyn
15. Lars Andersson, Piteå
16. Karin Svanborg, Piteå
17. Lars-Erik Lindgren, Munksund
18. Lise-Lotte Åman, Arvidsjaur
19. Anders Wikström, Rosvik
20. Ulla Lindström, Mellanström 
21. Sabah Larsson, Piteå
22. Frida Heikki, Piteå

 

Valkrets Boden – Jokkmokk
1. Kent Ögren, Jokkmokk
2. Eivy Blomdahl, Boden
3. Hans Rolfs, Boden
4. Pernilla Lundqvist, Boden
5. Björn Isaksson, Boden
6. Marina Eriksson, Porjus
7. Lennart Synnergren, Boden
8. Kerstin Hellgren Tobiasson, Vuollerim
9. Jan Palmqvist, Jokkmokk
10. Britt-Mari Loggert Andrén, Boden
11. Patrik Degerman, Gunnarsbyn
12. Inger Wikman, Jokkmokk
13. Bo Gillberg, Harads
14. Birgit Kronholm, Porjus
15. Allan Ågren, Boden

 

Östra Valkretsen
1. Agneta Lipkin, Kalix-Nyborg
2. Lennart Holm, Överkalix
3. Marléne Haara, Haparanda
4. Gunder Hietala, Övertorneå
5. Ellinor Karlsson, Sören
6. Ulf Kero, Tärendö
7. Kurt-Åke Andersson, Kalix
8. Siv-Britt Harila, Leipijärvi
9. Mattias Henriksson, Överkalix
10. Gudrun Kron, Hirvijärvi
11. Thore Alm, Kalix
12. Iréne Utterström, Storträsk
13. Arne Honkamaa, Hedenäset
14. Meja Pikkuaho, Haparanda
15. Yvonne Bergqvist, Töre
16. Erkki Haarala, Kalix
17. Britt-Mari Ödalen, Juoksengi
18. Maud Lundbäck, Kalix
19. Sari Tervonen, Kalix
20. Bente Moen Åkerholm, Armasjärvi


Malmfältens valkrets
1. Kenneth Nilsson, Vittangi
2. Siv Vågman, Hakkas
3. Ann Kristin Nilsson, Kiruna
4. Birgitta Gidblom, Gällivare
5. Jörgen Lövgren, Kiruna
6. Gunnel Eriksson, Gällivare
7. Gabriella Andersson, Kiruna
8. Tommy Karlsson, Hakkas
9. Leif Pesonen, Svappavaara
10. Monica Larsson, Gällivare
11. Maivor Johansson, Kiruna
12. Göte Henriksson, Malmberget
13. Jan Sydberg, Kiruna
14. Iréne Torneus, Kiruna
15. Kerstin Kurkki, Tuollavaara

Luleå Valkrets
1. Britt Westerlund, Östermalm
2. Lennart Thörnlund, Hertsön
3. Brita Ström, Hertsön
4. Anders Öberg, S Sunderbyn
5. Elisabeth Lindberg, Hällfors
6. David Nordström, Östermalm
7. Ingela Uvberg Nordell, Råneå
8. Leif Hjalmarsson, Lerbäcken
9. Ann-Marie Nordström, Ersnäs
10. Fredrik Hansson, Hertsön
11. Margaretha Engström, Gammelstad
12. Gunnar Gabrielsson, Bredviken
13. Marianne Viita, Gammelstad
14. Heino Wahter, S Sunderbyn
15. Gerda Henriksson, Hertsön
16. Lennart Engvall, Bergviken
17. Birgitta Eriksson, Björkskatan
18. Jens Lundqvist, Centrala Luleå
19. Nils Lindberg, Hertsön
20. Göran Westerlund, Gammelstad

TopGallery