Senaste nytt

Pendeln hotad - Ostlänken behövs

På måndagen redovisade Östgötatrafiken hotet mot pendeltågstrafiken som uppstår när spåren inte räcker till. Lars ”Laban” Bengtsson, 2:e vice ordförande (S) i Östsam, reagerar starkt.

- Pendeln är livsviktig för Östergötland, säger Laban Bengtsson. Många människor är beroende av den, framför allt för arbetspendling. Försämrade restider och krångligare resande är ett direkt hot mot den ekonomiska utvecklingen i regionen.

Spårbristen måste byggas bort. Med en rödgrön regering börjar Ostlänken byggas så snart som möjligt.

- Det här är ett övertydligt bevis på behovet av fler spår menar Laban. Vi socialdemokrater vill snarast börja bygga Ostlänken. Då blir dagens spår mer tillgängliga för pendeln. Det duger inte att vi har en handlingsförlamad regering och en feg finansminister som inte vågar satsa.

Socialdemokraterna ville redan 2006 få en snar byggstart på Ostlänken.

- Hade vi haft en regering med mod och framförhållning hade problemen inte behövt uppstå menar Laban. Nu har men begravt den i utredningar och till sist sagt att den är olönsam. Regeringen är blind för Östergötlands behov. Med en borgerlig regering riskerar östgötarna att få stå på perrongen och vänta, när tåget från Stockholm åker förbi och inte har tid att stanna, avslutar han.

För mer information och kommentarer, kontakta Lars ”Laban” Bengtsson på 0705-507418

Sidan uppdaterades senast: 2010-08-31 09:30