Talare 1 maj i Skåne

Arbetarekommun

Samlingsplats

Tid

Avmarsch

Mötesplats

Tid

Avslutning

Talare

Bjuv

Vårdcentralen Ekeby

14.45

15.00

Folkets hus Ekeby

15.45

18.00

Hillevi Larsson

Bromölla

Ifötorget

10.00

10.30

Folkets Park

11.15

14.00

Annelie Karlsson

Burlöv

Svenshögskolan

9.30

10.00

Arlövs Teater

10.20

12.00

Andreas Schönström

Båstad

Förslövs bygdegård

14.00

 

Förslövs bygdegård

14.10

17.00

Leif Jakobsson

Eslöv

Föreningstorget

13.00

13.30

Trollsjön

14.00

15.30

Mikael Johansson

Helsingborg

Mäster Palms plats

11.30

12.00

Sundspärlan

13.00

16.00

Anders Ygeman

Hässleholm

Stortorget

9.30

10.00

Hembygdsparken

10.30

12.00

Stefan Svalö

Höganäs

Tivolihuset

14.30

15.00

Tivolihuset

15.30

17.00

Yasmine Larsson

Hörby

Folkets Hus

15.00

15.30

Nya torg

16.00

19.00

Yvonne Augustin

Höör

Folkets Hus

8.30

10.00

Stora Torget

11.15

12.00

Kerstin Nilsson

Klippan

Firar med Perstorp

         

ingen

Kristianstad

Tivoliparken

10.30

13.30

Tivoliparken

14.00

17.00

Ellinor Eriksson/Heléne Fritzon

Kävlinge

Nygatan

10.00

12.00

Folkets Park

13.00

16.00

Marianne Pettersson

Landskrona

Rådhustorget

10.45

11.00

Slottsparken

11.30

14.00

Rikard Larsson

Lomma

Nya Centrumtorget

9.30

10.00

Dansrotundan

10.45

12.45

Marie Granlund

Lunds

Mårtenstorget

10.30

11.00

Mårtenstorget

11.30

13.00

Henrik Fritzon

Malmö

Södergatan

13.30

14.00

Folkets Park

15.00

 

Ylva Johansson

Osby

           

ingen

Perstorp

Torget

8.00

10.00

Folkets Park

10.45

12.00

Maria Nyman Stjärnskog

Simrishamn

Hamnplan

13.30

14.00

Brunnsparken

14.15

15.00

Kent Härstedt

Sjöbo

Folkets Park

15.00

15.30

Nya Torget

16.15

  Cecilia Olsson- Carlsson

Skurup

Folkets Park

9.45

10.00

Folkets Park

11.00

12.30

Ingrid Lennerwald

Staffanstorp

Biblioteket

9.30

10.00

Balders hage

10.20

11.45

Anna-Lena Hogerud

Svalöv

Folkets Hus

12.00

14.00

Folkets Hus

14.40

16.15

Amela Hodzic

Svedala

Folkets Hus

9.30

10.00

Stadsparken

10.30

13.00

Joakim Sandell

Tomelilla

Parken

10.15

10.30

Torget

11.00

12.30

egna talare

Trelleborg

Stortorget

9.00

10.00

Stadsparken

10.30

12.00

Niklas Karlsson

Vellinge

Firar med Trelleborg

         

ingen

Ystads

Folkets Park

12.30

13.00

Folkets Park

14.00

16.00

Håkan Juholt

Åstorp

Kommunparken

10.00

 

Kommunparken

10.30

12.00

Anna Wallentheim

Ängeholm

Folkets Hus

12.30

13.00

Hembygdsparken

13.30

16.00

Per-Arne Håkansson

Örkelljunga

Firar med Perstorp

         

ingen

Östra Göinge

Firar med Kristianstad

         

ingen