Distriktsstyrelsen

Verkställande utskottet i Skaraborgs partidistrikt

Ordförande
Patrik Björk, Falköping
mobil 070-242 33 02
patrik.bjork@riksdagen.se

Kassör
Ulla Göthager, Mariestad
mobil 076-306 54 77
ulla@gothager.se

Facklig ledare
Ulrika Karlsson, Götene
mobil 070-3601432
ulrika.karlsson@livs.se

Studieledare
Carina Ohlsson, Lidköping
mobil 070-343 96 30
carina.ohlsson@riksdagen.se

Ledamot
Peter Lindroth, Karlsborg
mobil 070-544 71 59
peter.lindroth@carlsborg.net

Ledamot
Alex Bergström, Falköping
mobil 070-693 24 44
alex@klurig.com

Ledamot
Erik Ezelius, Tidaholm
mobil: 073-9659814
erik.ezelius@riksdagen.se 

Ersättare
Marie Ekman, Skövde
mobil 070-5612502
marie.ekman@skovde.se

Ersättare
Fredrik Nordström, Skara
mobil: 070-2707432
fredrik.nordstrom@skara.se 

Ersättare
Monica Green, Skövde
mobil: 070-5304210
monica.green@riksdagen.se


Distriktsstyrelsen

Ledamöterna är representanter från socialdemokraternas arbetarekommuner (det finns 15 arbetarekommuner i Skaraborg. En i varje kommun). 


Essunga
Bengt-Göran Henningsson
bengt-goran.henningsson@seko.se

Falköping
Arne Gunnarsson
arne.g.gunnarsson@gmail.com

Grästorp
Tobias Svensson
tobias-se@telia.com

Gullspång
Jan Hassel
jan-hassel@compaqnet.se

Götene
Maritha Hellqvist
maritha.hellqvist@telia.com 

Hjo
Jörgen Fransson
jorgen.fransson@hjomail.se

Karlsborg
Elise-Marie Samuelsson
lisa@carlsborg.net

Lidköping
Kenneth Lundell
kenneth.lundell@telia.com

Mariestad
Anita Olausson
Anita.Olausson@mariestad.se

Skara
Sebastian Clausson
sebastian.clausson@skara.se

Skövde
Anita Löfgren
anita.lofgren@tolonet.se

Tibro
Thomas Carlsson
30502@telia.com

Tidaholm
Anna-Karin Skatt
anna-karin.skatt@tidaholm.se

Töreboda
Anne-Charlotte Karlsson
lotta_bun@hotmail.com

Vara
Petra Sahlström
petra.sahlstrom@telia.com