S i Stockholms stadshus

Stadshuset, 105 35 Stockholm

Telefon: 08-508 29 000 (växel), fax: 08-508 29 991

Presskontakt

Ömer Oguz
Kommunikationschef
Telefon: 076-12292 34
omer.oguz@stockholm.se

Tomas Gustavsson
Pressekreterare
Telefon: 076-122 91 99
tomas.gustavsson@stockholm.se

 

Finansroteln

Karin Wanngård

Karin Wanngård
Gruppledare och finansborgarråd
Finanspolitik, näringspolitik och övergripande stadsledningsfrågor samt stadens bolag.

Telefon: 08-508 29 658
karin.wanngard@stockholm.se

Jennie Hansson Åkerlind
Biträdande borgarrådssekreterare, assistent. Ansvarig för förfrågningar som inte rör media.

Telefon: 076-122 92 29
jennie.hansson.akerlind@stockholm.se

Jan Valeskog
Biträdande finansborgarråd rörande exploatering och infrastruktur
Telefon: 08-508 29 000
jan.valeskog@stockholm.se

Karin Gustafsson
Biträdande finansborgarråd rörande nationella relationer, stadsdelsfrågor och sociala frågor
08-508 29 652
karin.gustafsson@stockholm.se

Martin Nilsson
Kanslichef
Telefon: 076-122 92 37 
martin.h.nilsson@stockholm.se

Elin Nordmark
Biträdande kanslichef
Telefon: 076-122 92 25
elin.nordmark@stockholm.se

Sarah Heidenborg
Biträdande borgarrådssekreterare med ansvar för kanslistöd, stöd till fullmäktigegrupp och medborgarkontakter
Telefon: 076-122 92 36
sarah.heidenborg@stockholm.se

Oscar Lavelid
Borgarrådssekreterare med ansvar för exploateringsnämnden, Stockholms Stadshus AB och näringspolitik
Telefon: 076-122 92 32 
oscar.lavelid@stockholm.se

Magnus Ljungkvist
Borgarrådssekreterare med ansvar för internationella och nationella relationer, tal och stabsuppgifter
Telefon: 076-122 90 88
magnus.ljungkvist@stockholm.se

Karin Kolk
Borgarrådssekreterare med ansvar för trafikfrågor, fastighetsfrågor och räddningstjänst
Telefon: 076-122 92 31 
karin.kolk@stockholm.se

Matilda Malmquist Glas
Borgarrådssekreterare med ansvar för välfärdsfrågor inklusive stadsdelsnämnderna, upphandling och akademi/innovation.
Telefon: 076-122 91 22
matilda.malmquist.glas@stockholm.se

Björn Häll Kellerman
Biträdande borgarrådssekreterare med ansvar för brevsvar
Telefon: 073-777 91 82
bjorn.hall.kellerman@stockholm.se

Stadsbyggnads- och kulturroteln

Roger Mogert

Roger Mogert
Stadsbyggnads- och kulturborgarråd
Telefon: 08-508 29 964
roger.mogert@stockholm.se

Pia-Marie Wichmann
Biträdande borgarrådssekreterare, assistent. Ansvarig för förfrågningar som inte rör media.
Telefon: 076-12 29 656
pia-marie.wichmann@stockholm.se

Felix Antman Debels
Borgarrådssekreterare med ansvar för stadsbyggnadsfrågor
Telefon: 076-122 90 86
felix.antman.debels@stockholm.se 

David Jonsson
Borgarrådssekreterare med ansvar för kulturfrågor
Telefon: 08-508 292 24
david.jonsson@stockholm.se

Arbetsmarknads- och idrottsroteln

Emilia Bjuggren

Emilia Bjuggren 
Arbetsmarknads- och idrottsborgarråd
Telefon: 08-508 290 85
emilia.bjuggren@stockholm.se

Sofie Canderyd
Biträdande borgarrådssekreterare, assistent till borgarrådet. Ansvarig för förfrågningar som inte rör media. 
Telefon: 076-122 92 54
sofie.canderyd@stockholm.se

Josefin Pasanen
Borgarrådssekreterare med ansvar för arbetsmarknadsfrågor, vuxenutbildning, SFI samt etableringsfrågor
Telefon: 076-122 92 23
josefin.pasanen@stockholm.se 

Erik da Silva
Borgarrådssekreterare med ansvar föridrottsfrågor och Stockholm Globe Arena Fastigheter
Telefon: 076-122 92 63
erik.dasilva@stockholm.se

Skolroteln

Olle Burell
Skolborgarråd
Telefon: 08-508 29 243
olle.burell@stockholm.se

Nova Kruth
Biträdande borgarrådssekreterare, assistent till borgarrådet. Ansvarig för förfrågningar som inte rör media.
Telefon: 076-122 92 26
nova.kruth@stockholm.se

Louise Callenberg
Borgarrådssekreterare med ansvar för frågor som rör förskola, skola och utbildning.
Telefon: 076-122 92 28
louise.callenberg@stockholm.se

Mika Metso
Borgarrådssekreterare med ansvar för frågor som rör förskola, skola och utbildning
Telefon: 076-122 92 47
mika.metso@stockholm.se

 

  • dela på facebook
  • dela på twitter
  • Skriv ut