Styrelsen för Stockholms län

Stockholms läns distriktsstyrelse väljs av distriktskongressen och leder det kontinuerliga arbetet under verksamhetsperioden. Helene Hellmark Knutsson, minister för forskning och högre studier, från Sundbyberg, är ordförande i partidistriktet.

Ordinarie ledamöter

Helene Hellmark Knutsson, ordförande
helene.hellmark-knutsson@regeringskansliet.se

Erika Ullberg, vice ordförande
erika.ullberg@politik.sll.se 

Stefan Leiding, facklig ledare
stefan.leiding@scania.com

Lars Bryntesson, studieledare
larsbrynte@gmail.com

Tove Sander, ordinarie
tove.sander@telia.com 

Boel Godner, ordinarie
boel.godner@sodertalje.se

Claes Thunblad, ordinarie
claes.thunblad@jarfalla.se

Khashayar Farmanbar, ordinarie 
khashayar.farmanbar@nacka.se

Sara Kukka-Salam
sara.kukka-salam@solna.se

Ersättare

Serkan Köse, ersättare
serkan.kose@riksdagen.se

Ulrika Falk, ersättare
ulrika.falk@norrtalje.se

Jonas Nygren, ersättare
jonas.nygren@sundbyberg.se

Åsa Westlund
asa.westlund@riksdagen.se

Azadeh Rojhan Gustavsson
azadeh.rojhan@riksdagen.se

Adjungerade

S-kvinnor

Tro och solidaritet

LO-distriktet

Landstingsgruppen

Riksdagsgruppen

SSU

  • dela på facebook
  • dela på twitter
  • Skriv ut