Våra företrädare i riksdagen

I riksdagen finns 349 ledamöter. De väljs vart fjärde år då det är allmänna val i Sverige. Här nedan finns information och kontaktuppgifter till våra företrädare från Stockholms stad och län.

Hela socialdemokratiska riksdagsgruppen finner du här. 

Carin Jämtin, Stockholms stad
carin.jamtin@riksdagen.se
 
Arhe Hamednaca, Stockholms stad
arhe.hamednaca@riksdagen.se
 
Emanuel ÖzStockholms stad
emanuel.oz@riksdagen.se
 
Lawen RedarStockholms stad
lawen.redar@riksdagen.se
 
Börje VestlundStockholms stad
borje.vestlund@riksdagen.se
 
Teres Lindberg, Stockholms stad
teres.lindberg@riksdagen.se
 

Anders Österberg, Stockholms stad
anders.osterberg@riksdagen.se 

 
Åsa Westlund, Stockholms län
asa.westlund@riksdagen.se
 
 
Alexandra Völker, Stockholms län
alexandra.volker@riksdagen.se
 
Leif Nysmed, Stockholms län
leif.nysmed@riksdagen.se
 
Ingela Nylund Watz, Stockholms län
ingela.nylund.watz@riksdagen.se
 
Yilmaz Kerimo, Stockholms län
yilmaz.kerimo@riksdagen.se
 
Azadeh Rojhan Gustafsson, Stockholms län
azadeh.rojhan.gustafsson@riksdagen.se
 
Serkan Köse, Stockholms län
serkan.kose@riksdagen.se
 

Mathias Tegnér, Stockholms län
mathias.tegner@riksdagen.se

 

 
  • dela på facebook
  • dela på twitter
  • Skriv ut