Första maj i Värmland 2015

I år firar vi första maj under parollen Kunskap, Frihet, Framtid. Vi vill ha en skola i världsklass som rustar kommande generationer för morgondagens arbetsmarknad. Det leder till fler jobb, och därigenom fler starka och fria individer som kan leva sina liv med tillförsikt och framtidstro.

Här finner du alla tider och talare för Din kommun! 


ARVIKA

Talare: Peter Söderström, Kommunalråd & Ester Nilsson, SSU

13.30 Samling Torget
14.00 Avmarsch
14.30 Möte i Arvika stadspark, scenen

Kaffeservering på Hamngatan 7 A av Arvika S- Kvinnor

 

FILIPSTAD

Talare: Martin Andersson, 1:e ombudsman & Åsa Hååkman Felth, Arbetarekommunens ordförande. Övrig talare: Torbjörn Parling & Isabell Lindalen, SSU

13,45 Samling: Folkets Hus Filipstad
14,00 Avmarsch: till Stora Torget
14,15 Möte: Stora Torget

Underhållning av Philip Landeman  

I anslutningmed firande finns aktiviteter med bland annat ansiktsmålning samt förtäring

 

EDA

Talare: Daniel Schützer, Kommunalråd & Ester Nilsson, SSU

11,30 Samling på Torget Koppom
12.00 Möte

Efter mötet: vandring till fritidsgården för samkväm kaffe och korv med bröd

 

GRUMS

Talare: Leif Haraldsson, Kommunalråd & Erivan Waysi, SSU

10.45 Samling korsningen Järpegatan
11,00 Avmarsch och därefter möte i Gruvan

 

HAGFORS

Talare: Mikael Dahlqvist, Riksdagsledamot & Alexander Paulsson, SSU

13.00 Samling, Kyrkogatan
13.40 Avmarsch
14.00 Möte: Blinkebergsparken

Underhållning,  korv med bröd, kaffe

 

KARLSTAD

Talare: Johan Lindholm, Svenska Byggnadsarbetarnas ordförande, Monica Gundahl, Karlstad Arbetarekommuns ordförande & Philip Botström, SSU

Konferencier Anders Tallgren

14.00 Samling Stora Torget
14.30 Avmarsch
15.00 Möte i parken vid Värmlands Museum

Övrigt: musikunderhållning

 

Första maj firas även i Molkom och Väse

Molkom
Talare: Monica Gundahl och Håkan Holm Alteblad
Tid: 10.30
Plats: Centrum i Molkom och talare är. I Väse kl 12.00 vid

Väse
Talare Anders Tallgren och Lovisa Pettersson
Tid: 12.00
Plats "Järnhandelstomten" norr Närbutiken Handlaren

 

KIL

Talare: Gunilla Svantorp, Riksdagsledamot, Mikael Johansson, Kommunalråd & Anton Levein, SSU

Kl 11.00 Möte: Bibliotekstorget Kil

Vi bjuder på fika

 

KRISTINEHAMN

Talare: Lars Mejern Larsson, Riksdagsledamot, Bjarne Olsson, Kommunalråd, Inga-Lill Röhr, Ordförande S-kvinnor Värmland & Alexander Pettersson, SSU

Panelutfrågning, utfrågare: Cecilia af Jochnick

13,00 Samling Södra Torget
14.00 Avmarsch
14.30 Möte på Södra Torget
15.30 Dragkamp över älven

Aktiviteter, hoppborg, ansiktsmålning ,kaffe, korv

 

MUNKFORS

Talare: Ulric Andersson, Landstingsråd i opposition, Mathias Lindqvist, Kommunalråd & Robin Port, SSU

13.00 Möte på Torget, med underhållning  

Skogsmulle delar ut godis till barnen

 

SKOGHALL

Talare: Jonas Gunnarsson, Riksdagsledamot & Maja Sundkvist/ Kräutner, SSU

10.00 Samling Lillängstorget
10.30 Avmarsch
11.00 Möte: Folkets hus

Vi bjuder på fika samt underhållning

 

STORFORS

Talare: Lars Mejern Larsson, Riksdagsledamot & Alexander Pettersson, SSU

11.30 Samling, Hotellet Storfors
12.00 Avmarsch
12.30 Möte:

 

SUNNE

Talare: Jonas Gunnarsson, Riksdagsledamot, Gustav Nilsson, Arbetarekommunens ordförande, Micaela Gustavsson, SSU & Gert Dahlberg, LO fackens ordförande

14.00 Möte: Teatertorget
16.00 Talen inleds

Aktiviteter, diskussionstält, hoppborg och godisregn samt enklare matservering 

 

SÄFFLE gemensamt firande med Åmål

Talare: Thomas Riste. Regionsråd
Övriga talare: Mikael Karlsson, Ann Mlakar, Simon Olofsson från SSU Åmål samt Kristoffer Andersson

10.00 Samling: Silvénska villan, Säffle
10.30 Avmarsch
11.00 Underhållning av Helena Olsson
12.00-13,00 Tal

Kaffeservering, lotteridragning, mm

 

TORSBY-NORDVÄRMLAND

Talare: Berit Högman, Riksdagsledamot, Eva-Lena Gustavsson, Arbetarkommunens ordförande & Stefan Jonsson, SSU 

15.00 Möte på biografen Stjärnan Torsby
16.30 ”Trevligt Folk” gratis filmvisning

Underhållning: samt mingelfika

Arrangörer Torsby Nordvärmlands AK, LO-facken och ABF


ULLERUD-FORSHAGA

Talare: Benny Pedersen, Kommunalråd, Per Lawén AK ordförande & Anton Levein, SSU

12.30 Samling: parkeringen Lärcenter
13.00 Avmarsch
13.30 Möte: Forshaga Folketshus

Vi bjuder på kaffe/ saft och bulle

 

ÅRJÄNG

Talare: Gunilla Svantorp, Riksdagsledamot & Arina Ljung, SSU 

16,00 Möte Claras torg

Vid regn möte i Folkets Hus, Aulan vid högstadieskolan
Musikunderhållning och fika!

Sidan uppdaterades senast: 2015-04-21 11:41