Socialdemokraterna och miljöpartiets i Västerbottens läns landsting tar ansvar för ekonomin och har tydliga visioner och idéer om hur hälso- och sjukvården ska utvecklas in i framtiden. En tydlig strategi är att utvecklingen måste gå från sjukhusvård till ökad vård nära medborgarna och egenvård. Inriktningen är att flytta resurser och patienter från sjukhusen till vård närmare medborgarna på hälsocentraler/sjukstugor. Det är ofta bättre för patienten och vården kan utföras till en lägre kostnad.
Landstinget har en finansiell utmaning där vi måste minska den totala kostnaden med 150 miljoner kronor för verksamheten 2012 och som vi måste ta ansvar för. Det finns inga enkla åtgärder för att klara så stora effektiviseringar och vi måste jobba med riktade insatser inom en rad områden.
Vårt förslag till omställning har ett helhetsperspektiv som innebär att resurserna ska fördelas på ett jämlikt och effektivt sätt över hela länet. Vi kan effektivisera genom att prioritera och se över hur vi fördelar olika verksamheter i länet. För att klara av denna omställning är det framtaget ett 70 punktersprogram som berör hela länet och alla verksamheter.
Det är inte bara hälso- och sjukvården i Västerbotten som kämpar med ekonomin, utan alla landsting står inför stora utmaningar, resurserna räcker inte till de behov och nya möjligheter som sjukvården kan erbjuda. Kostnaderna för hälso- och sjukvården i Västerbottens läns landsting ökar med 80 miljoner kronor varje år. Detta beror bland annat på en utveckling där vi får tillgång till nya, bättre och dyrare behandlingsmetoder och mediciner som innebär att vi kan bota allt fler sjukdomar och höja livskvaliteten för många. Det är en situation som landstinget i Västerbotten delar med alla övriga landsting i landet.
Eftersom att finansieringen av hälso- och sjukvården är ett nationellt problem så anser vi att regeringen ska ta ett större ansvar för hur hälso- och sjukvården ska finansieras för att möta framtidens behov. Den moderatledda regeringen borde satsa mer resurser på hälso- och sjukvården i stället för att frysa statsbidragen, sänka restaurangmomsen och utlova nya skattesänkningar för de välbeställda. Deras prioriteringar visar tydligt att de inte tar ansvar för hälso- och sjukvårdens utveckling. Den som värnar en jämlik och solidariskt fördelad hälso- och sjukvård som styrs av medborgarnas behov bör också ta ansvar för att finansiera den.
Om vi ska resonera om skattehöjning så anser vi att den i första hand ska genomföras på statsnivå. Det är ända sättet att få en progressiv skatt där man betalar skatt efter bärkraft. Vi utesluter dock inte en skattehöjning i framtiden, för kom ihåg att vi har en utmaning på 320 miljoner kronor som förmodligen ska hanteras de närmaste åren på grund av skatteutjämningsförslaget.
Vi kommer även efter vår genomförda omställning kunna ge en fortsatt god vård och trygghet för västerbottningarna. Hälso- och sjukvården i Västerbotten ska fortsätta utvecklas med fokus på patienten i centrum och socialdemokraterna och miljöpartiet ska fortsätta ta vårt ekonomiska ansvar på allvar.
Peter Olofsson (s), landstingsstyrelsens ordförande
Robert Winroth (mp), landstingsråd