Socialdemokraternas listor klara

Övriga upplysningar om listorna
Peter Olofsson, 070-250  05 41

  

Riksdagslista för Socialdemokraterna Västerbottens län, valet 2010 

 

           1.        Ibrahim Baylan, Umeå, 38   ibrahim.baylan@riksdagen.se 
           2.        Katarina Köhler, Skellefteå, 56   katarina.kohler@skelleftea.se
           3.        Isak Frohm, Norsjö, 43   isak.frohm@vll.se
           4.        Helén Pettersson, Umeå, 38   helen.pettersson@riksdagen.se
           5.        Lars Lilja, Vännäs, 55   lars.lilja@riksdagen.se
           6.        Annamaria Hedlund, Skellefteå, 35 annamaria.hedlund@handels.se
           7.        Jamal Mouneimne, Lycksele, 39   m_jamal@hotmail.com
           8.        Åsa Ögren, Umeå, 48   asa.ogren@umea.se
           9.        Daniel Ådin, Skellefteå, 37
           10.      Solveig Berglund, Sorsele, 56
           11.      Per-Erik Johansson, Umeå, 47
           12.      Carina Dagbro, Skellefteå, 45
           13.      Johan Duvdahl, Storuman, 31
           14.      Gun Ivesund, Robertsfors, 52
           15.      Magnus Granberg, Umeå, 26
           16.      Kerstin Arvidsson Lindberg, Lycksele, 55
           17.      Ola Burström, Skellefteå, 60
           18.      Beatrice Årebrand, Umeå, 45
           19.      Hasse Larsson, Malå, 47
           20.      Ulla-Maj Andersson, Nordmaling, 63
           21.      Tommy Holmgren, Umeå, 54
           22.      Maria Burlin, Skellefteå, 40
           23.      Urban Lindström, Åsele, 42
           24.      Marie-Louise Ahlqvist, Dorotea, 50
           25.      Dan Oskarsson, Vindeln, 36
           26.      Ann Åström, Skellefteå, 40
           27.      Greger Lindqvist, Dorotea, 51
           28.      Karin Malmfjord, Storuman, 54
           29.      Patrik Nilsson, Robertsfors, 39
           30.      Kenneth Andersson, Skellefteå, 54
           31.      Bo Brydsten, Sorsele, 61

 

 

Landstingslista för Socialdemokraterna Västerbottens län västra, valet 2010

 

           1.     Marita Fransson, Lycksele, 58   marita.fransson@vll.se 
           2.     Greger Lindqvist, Dorotea, 51   greger_l@hotmail.com  
           3.     Karin Malmfjord, Storuman, 54 
           4.     Inge Näslund, Malå, 59 
           5.     Agneta Lindström-Berg, Vilhelmina, 63 
           6.     Bo Brydsten, Sorsele, 61 
           7.     Britt-Inger Lundmark, Norsjö, 61 
           8.     Urban Lindström, Åsele, 42
           9.     Marika Lindgren, Lycksele, 67 
           10.   Sven-Åke Pennling, Storuman, 53 
           11.   Astrid Rönnqvist, Dorotea, 54 
           12.   Mikael Fjällstedt, Vilhelmina, 37 
           13.   Ida Lundström, Norsjö, 24 
           14.   Mahmoud Al Turk, Lycksele, 37 
           15.   Solveig Berglund, Sorsele, 56 
           16.   Lars-Olov Marklund, Lycksele, 40 
           17.   Ylva Olofsson, Malå, 48 
           18.   Jerry Sellin, Åsele, 43 
           19.   Helly Johansson, Åsele, 74 
           20.   Sten Troberg, Lycksele, 60 
           21.   Inga Jonsson, Vilhelmina, 60 
           22.   Kurt Forsberg, Storuman, 49 
           23.   Kurt Lundgren, Lycksele, 59 
           24.   Sailab Gheljai, Sorsele, 24


 

Landstingslista för Socialdemokraterna Västerbottens län södra, valet 2010

    

          1.     Peter Olofsson, Obbola, 42  peter.olofsson@umea.se
          2.     Harriet Hedlund, Hörnefors, 55  harriet.hedlund@vll.se
          3.     Erik Bergkvist, Umeå, 45 
          4.     Charlotte Lundkvist, Umeå, 45 
          5.     Per-Erik Lundmark, Vännäs, 59 
          6.     Karin Wincent, Sävar, 61 
          7.     Ulf Björk, Umeå, 65 
          8.     Nina Loughlin, Granö, 49 
          9.     Pontus Lindgren, Umeå, 69 
          10.    Margareta Gustavsson, Rundvik, 65 
          11.    Mattias Mattsson, Umeå, 29 
          12.    Katarina Jonsson, Robertsfors, 37 
          13.    Alejandro Caviedes, Umeå, 27 
          14.    Dagmar Schröder, Bjurholm, 47 
          15.    Gunnar Viklund, Obbola, 57 
          16.    Annette Andersson, Holmsund, 40 
          17.    Willi Schäfer, Vännäs, 69 
          18.    Nina Björby, Umeå, 40 
          19.    Michael Norén, Robertsfors, 48  
          20.    Ulrika Hoffrén, Umeå, 44 
          21.    Torleif Hitti, Umeå, 42 
          22.    Sonja Eriksson, Vännäs, 55 
          23.    Dennis Larsson, Umeå, 49 
          24.    Fanny Eriksson, Holmsund, 19 
          25.    Tage Björk, Nordmaling, 60 
          26.    Karin Lindh, Sörmjöle, 53 
          27.    Thomas Fridh, Umeå, 45 
          28.    Anna-Karin Bäck, Umeå, 45 
          29.    Ulf Pantzare, Umeå, 37 
          30.    Vera Dahlqvist, Vännäs, 56 
          31.    Andreas Eriksson, Vindeln, 34 
          32.    Eleonore Larsson, Umeå, 19 
          33.    Acko Sulivani, Umeå, 31 
          34.    Soma Amin, Umeå, 29 
          35.    Kristoffer Södermark, Umeå, 32 
          36.    Amanda Tannerfalk, Umeå, 21 
          37.    Jan Lövgren, Umeå, 57 
          38.    Solvig Jonsson, Umeå, 69 
          39.    Daniel Eriksson, Umeå, 34 
          40.    Inger Forsell, Umeå, 67 
          41.    Raimo Sankala, Umeå, 77 
          42.    Titti Ådén, Umeå, 50 
          43.    Daniel Tanse, Umeå, 24

    

Landstingslista för Socialdemokraterna Västerbottens län norra, valet 2010

         1.      Karin Lundström, Östanbäck, 60  lundstromkarin@live.se 
          2.      Janeth Lundberg, V. Björkdal, 51  janeth@allt1.se
          3.      Kenneth Andersson, Ersmark, 54 
          4.      Nils Larsson, Stackgrönnan, 26 
          5.      Mona Andersson, Noret Lövånger, 64 
          6.      Stefan Bergman, Bergsbyn, 62 
          7.      Anna Westermark, Moröhöjden, 33 
          8.      Jonas Andersson, Erikslid, 33 
          9.      Marie-Louise Bystedt, Skellefteå, 58 
          10.    Sture Lundgren, Ursviken, 60 
          11.    Susanne Dufvenberg, Bureå, 43 
          12.    Tobias Wass, Prästbordet, 22 
          13.    Kerstin Feldhaus-Karlsson, Sörböle, 53 
          14.    Roger Marklund, Norrböle, 57 
          15.    Linda Carstedt, Ljusvattnet, 36 
          16.    Tage Wikström, Tuböle, 65 
          17.    Harriet Classon, Bergsbyn, 58 
          18.    Kenneth Fahlesson, Renström, 58 
          19.    Lilian Parbring, Sörböle, 65 
          20.    Lars-Erik Backström, Moröhöjden, 59 
          21.    Gunnel Sandström, Byske, 54 
          22.    Allan Olsson, Lövånger, 64 
          23.    Maria Burlin, Sunnanå, 40 
          24.    Stefan Fridholm, Ullbergsträsk, 60 
          25.    Karin Hedlund, Renström, 54 
          26.    Klas Bergman, Mobacken, 43 
          27.    Britt-Marie Nyström, Norrböle, 64 
          28.    Bernth Nyhlén, Bergsbyn, 64 
          29.    Maud Ådin, Bodbysund, 58 
          30.    Jonny Nilsson, Anderstorp, 54 
          31.    Elsy Larsson, Sjungande Dalen, 59 
          32.    Therese Classon, Morö Backe, 33 
          33.    Lilliann Carlstén, Skellefteå, 54 
          34.    Marie Lundquist, Byske, 45 
          35.    Ludmila Larsson, Sjungande Dalen, 46