Det var ett välfyllt tåg med pensionärer, ungdomar, barnfamiljer, fackliga m.m. som marscherade in framför växthuset i Västerås. På plats höll Ylva Johansson ett mycket inspirerande tal där hon klargjorde att valet den 19 september är ett ideologist val.
- Regeringens jobbgaranti är en passivitetsgaranti. Vi har massarbetslöshet nu. Vi har inte råd att låta ungdomar gå arbetslösa, sa Ylva Johansson till första maj deltagarna och tillade att Socialdemokraterna kommer att se till att arbetslösa ungdomar får hjälp från dag ett och ordentliga satsningar på utbildningplatser, praktikplatser och sommarjobb. Bara i Västerås finns det 1 800 arbetslösa ungdomar.
Det var ett bra första maj firande i Västmanland. Många deltog i firandet runt om i länet och många visade att det är dags att byta regering och vinna tillbaks landstinget samt de kommuner som vi idag är i opposition i.