Nyheter

Nya utsikter för besökare och turistnäring runt Läckö slott

Majoriteten föreslår att Västra Götalandsregionen anslår 3 miljoner för att genomföra iordningsställandet av ett attraktivt informationscentrum vid Läckö slott. Det nya huset – Victoriahuset – placeras i anslutning till det naturum som kronprinsessan fick som födelsedagspresent när hon fyllde 30 år. Victoria är hertiginna av Västergötland och hennes naturum vid Läckö ska nu bli tillgänglig för fler och erbjuda bra information och service året runt. Beslut fattas vid sammanträde med regionstyrelsen tisdag 15 december.

- Besöksnäringen är viktig för näringsliv och arbetsmarknad i Västra Götaland. Med det året-runtöppna Victoriahuset får Läckö en större betydelse som mötesplats, säger Roland Andersson (S) om förslaget.

Den planerade naturrumbyggnaden ska innehålla information om naturen vid Läckö, om Vänerskärgården och Djurö nationalpark. Det ska också erbjuda möjligheter för tillfälliga utställningar, matservering och konferensmöjligheter. Huset ska erbjuda övernattningsmöjligheter för cirka 20 personer.

Västra Götalandsregionen är en av tre stiftare i Läcköstiftelsen som delar ansvaret för driften och nu anslår tre miljoner var. De andra är Lidköpings kommun och Sparbanksstiftelsen.

- Jag är glad för att Västra Götalandsregionen nu förbättrar tillgängligheten till en plats med höga natur- och kulturvärden och skapar ett ännu bättre besöksmål på en fantastiskt vacker plats. Det är en tillgång för enskilda och för näringslivet, säger Lars Nordström (FP) i en kommentar till förslaget. 

- Läckö slott är ett välbesökt resmål och jag tror att den högre kvaliteten som Victoriahuset kommer att innebära kan ge fler möjlighet att uppleva den unika miljön, säger Kent Johansson, (C) om förslaget.

Taggar: