Rosengårds socialdemokratiska förening anser att den nuvarande flyktingmottagningen är ohållbar och osolidarisk. Eget boende för flyktingar -EBO - är en viktig anledning till den stora inflyttningen till Malmö och till den trångboddhet som finns i Rosengård. En stor inflyttning till storstäderna koncentrerade till enbart vissa delar av staden ökar segregationen, trångboddheten och bostadslöshet. Bara i Rosengård fanns det förra året ca 600 personer med EBO.
EBO skapar alltså dåliga förutsättningar för integration. Samtidigt som flera välbärgade kommuner som t.ex. Vellinge inte tar emot flyktingar. Rosengårds socialdemokratiska förening tycker detta är osolidariskt och anser att en bättre styrning av boendet för nyanlända flyktingar måste ske. Andra kommuner med bättre förutsättningar måste också börja ta sitt solidariska ansvar.
Den moderatleda regeringen vill införa ett försörjningskrav för anhöriginvandring. Ett fast arbete blir kravet för att ta hit anhöriga. Rosengårds socialdemokratiska förening tycker att man som flykting ska ha rätten återförenas med sin familj, oavsett om man har en egen inkomst. Vi menar att man genom att ställa försörjningskrav på flyktingar för att ta hit sin familj, så som make/maka och barn, skulle bryta mot både barnkonventionen och flyktingkonventionerna.
Försörjnings- och boendefrågan borde istället lösas med en mer aktiv statlig styrning av migrationspolitiken. Staten bör via lagstiftning tvinga alla kommuner att ta emot flyktingar och man ska styra flyktingarna dit där det finns större möjligheter till arbete och bostad.
Fördelningen och ansvaret för flyktingmottagandet ska fördelas mer rättvist i vårt land.
Därför kräver Rosengårds socialdemokratiska förening att:
- EBO avskaffas
- Flyktingar bör styras dit möjligheten för mottagande är bättre
- Alla kommuner i landet ska tvingas ta ansvar för flyktingmottagningen
Uttalande antaget vid möte på Rosengårds Folkets Hus
För ytterliggare information kontakta:
Lirije Latifi ordf. 070-499 01 34