Rapport från kongressen 2009


I de nya politiska riktlinjer som antogs av S-kongressen finns det nu viktiga principiella skrivningar när det gäller folkhälsofrågor:

På de första  inledningssidorna:
 "Stora klyftor mellan människor påverkar folkhälsan negativt. Sambandet mellan social bakgrund, kön och hälsa är tydligt. Vi socialdemokrater vill utveckla en strategi för hur en jämlik och jämställd folkhäsa ska kunna skapas."
 
Under avsnittet Högre kvalitet i välfärden i står det:
"Människors frihet och hälsa ökar när klyftorna i levnadsstandard och livsvillkor är små och när män och kvinnor är jämställda. Människors hälsa bestäms huvudsakligen av de ekonomiska och sociala samhällsvillkoren, därför är vår strävan efter en bättre och jämlik hälsa en prioriterad politisk fråga. Idag är det mycket stora skillnader i hälsa och livslängd mellan olika grupper och mellan män och kvinnor."
 
Under sjukvårdsavsnittet  står det:
"För att klara framtidens utmaningar gäller det att bevara och förbättra människors hälsa. Hälso- och sjukvården har det dubbla uppdraget att både bota sjukdomar och bidra till att människor i mindre utsträckning drabbas av sjukdom. Det behövs ökat fokus på det förebyggande arbetet. Samhället har ett ansvar för att investera i bättre hälsa i befolkningen. Hälsan är inte enbart ett individuellt ansvar. Vårdpersonalen ska tillsammans med patienten ta sig an livsstilsproblem så som övervikt, rökning, riskbruk eller brist på motion. Hälso- och sjukvårdens olika ersättningssystem bör premiera framgångsrikt hälsofrämjande arbete. Det är också viktigt att skapa ett samhälle som gör att människor inte drabbas av psykisk ohälsa."

2009-11-05 11:21