NYHET
Snålflationen slår hårdast mot de med små marginaler
En stor utgift för många familjer nu i jul är maten. Och under de senaste årens kostnadskris har billigare matvaror ökat mest i pris, visar ny data från Matpriskollen. Det slår hårt mot vanligt folk. Socialdemokraterna har flera förslag för att stötta de hushåll som kämpar med stigande kostnader – som höjt barnbidrag och ökat bostadstillägg.
Under en pressbrief på Sveavägen 68 lyfte Mikael Damberg ny data från Matpriskollen som visar att billigare matvaror har ökat mest i pris under de senaste åren. Basvaror och lågprisvaror som kostar under 20 kronor har ökat med 25–30%. Samtidigt ökar dyrare varor betydligt mindre i pris. Varor som kostar 60 kronor eller mer har bara ökat med 18%.
– Snålflationen slår hårdast mot de som redan har det tufft. De som vänder på varje krona betalar det högsta priset för kostnadskrisen, sade Mikael Damberg.
I det läget väljer regeringen att prioritera de som redan har allra mest. Den första januari ger regeringen en skattebonus åt de med högst inkomster – Jimmie Åkesson får över
3 000 kronor mindre i skatt per månad.
De som arbetar för att hålla igång Sverige under julen får inte ta del av den här skattesänkningen. Alla buss- och spårvagnsförare som jobbar med att köra folk under julhelgerna, alla servitörer som jobbar på julbord, och alla undersköterskor som jobbar obekväm arbetstid under helgen istället för att vara hemma med familjen. Av dem får mindre än en halv procent ta del av regeringens skattebonus. Det är inte rättvist.
Socialdemokraterna föreslår reformer som skulle underlätta för alla de som jobbar under julen bland annat ett höjt barnbidrag från januari 2025 och att de barnfamiljer som har de tuffast få behålla sitt extra bostadstillägg, något som regeringen skär ner i. Dessutom föreslår Socialdemokraterna att alla de pensionärer som har svårt att få ekonomin att gå ihop får ökat boendestöd nästa år.
– Med vår politik hade en undersköterska med två barn fått över 5 000 kronor mer nästa år. Vi hade också stärkt kommunerna med resurser för att korta vårdköerna och stötta skolorna, avslutade Damberg.
Uppdaterades senast: