Gå till innehåll

NYHET

S rustar för maktskifte och presenterar konkreta förberedelser

Med ett år kvar till valet har Nils Vikmång fått i uppdrag att förbereda hur statsrådsberedningen ska organiseras och Regeringskansliet ledas om Socialdemokraterna får väljarnas förtroende i nästa års val. Det berättade Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson i samband med hennes linjetal den 1 september 2025.

placeholder

Det är uppenbart att regeringens arbete och ledarskap inte fungerar som det borde i dag. Socialdemokraterna kommer därför under året vidta en rad åtgärder för att förbereda ett maktskifte. Åtgärder för att kunna forma en regering som kliver fram, tar kontroll och på allvar vänder utvecklingen för Sverige.

– För mig är det viktigt att vara grundligt förberedd. Därför vill jag ha en konkret plan för hur Regeringskansliet ska organiseras på allra bästa sätt så att den regering jag leder kan vara handlingskraftig. Världen har förändrats, då måste regeringens sätt att arbeta också göra det, säger Magdalena Andersson.

Magdalena Andersson har formulerat ett antal grundläggande principer som kommer att vägleda arbetet med att organisera Regeringskansliet och den kommande regeringen:

  • Sveriges yttre och inre säkerhet ska stärkas – för att vårt land är värt att försvara mot alla krafter som hotar vårt sätt leva.
  • Sveriges välstånd ska växa – och det ska märkas i din plånbok och din vardag.
  • Sveriges samhällsgemenskap ska öka – så att du blir tryggare och Sverige blir starkare.

Magdalena Anderssons linjetal

Pressträff med Magdalena Andersson och Nils Vikmång

Uppdaterades senast: