Gå till innehåll

NYHET

S vill satsa på pensionärer och en starkare äldreomsorg

Dagens pensionärer har slitit ett helt arbetsliv och byggt Sverige. De förtjänar respekt, trygghet och en vardag som går ihop. De ska inte behöva oroa sig över om pengarna ska räcka till mat, medicin och omsorg. De ska veta att de får en bra vård inom äldreomsorgen om de behöver den. Därför presenterade Socialdemokraternas ekonomisk-politiska talesperson Mikael Damberg tillsammans med Kommunals ordförande Malin Ragnegård idag en storsatsning på äldreomsorgen och pensionärer – för fler anställda i äldreomsorgen, mer pengar i plånboken och åtgärder som bryter den ofrivilliga ensamheten.

placeholder

Socialdemokraternas satsningar på äldreomsorgen och pensionärer

  • Miljardsatsning för mer personal i äldreomsorgen. Partiet föreslår nästan två miljarder i en riktad personalsatsning. Det innebär fler kollegor för de som arbetar och mer tid åt dig som behöver hjälp. Vi vill också att välfärden ska få en långsiktig finansiering med en bottenplatta till kommuner och regioner.
  • Utveckla och permanenta äldreomsorgslyftet med fler åtgärder för att stärka svenska språket.
  • Mer pengar till civilsamhället för att bryta den ofrivilliga ensamheten bland äldre.
  • Gör det billigare för äldre att hämta ut sina mediciner. Socialdemokraterna lägger över två miljarder på att säga nej till regeringens fördyring av läkemedel.
  • 150 miljoner kronor till vaccinering mot bältros för utsatta äldre.

Efter påtryckningar från Socialdemokraterna har regeringen valt att förlänga äldreomsorgslyftet till 2027 och öka anslaget något. Man har också utvidgat programmet till att omfatta kurser i svenska språket, ledarskapsutbildningar samt kompetens om våld mot äldre samt äldre hbtqi-personers särskilda behov. Det är steg i rätt riktning – men fortfarande är beskeden kortsiktiga. För 2028 finns inga löften, och regeringen har valt att sprida resurserna utan att öka anslaget. Socialdemokraterna vill utveckla programmet och göra det permanent, så att personalen får bättre villkor och de äldre tryggare omsorg.

Med partiets förslag till satsningar skulle äldre få mer tid med personalen, bättre omsorg och trygghet i vardagen. Personalen skulle få fler kollegor och bättre arbetsvillkor. Ekonomiskt utsatta föreslås får mer i plånboken och skulle slippa välja mellan medicin och mat. Och äldre skulle få möjlighet till gemenskap och sociala mötesplatser.

Uppdaterades senast: