Gå till innehåll

NYHET

S kräver återbetalningsstopp så att Arbetsförmedlingen inte skickar tillbaka miljarder

Socialdemokraterna kräver ett omedelbart återbetalningsstopp efter att Arbetsförmedlingen väntas skicka tillbaka 3,6 miljarder kronor i år – samtidigt som över en halv miljon människor står utan arbete. Vid en pressträff i riksdagen den 9 december presenterade Ardalan Shekarabi kravet och riktade skarp kritik mot regeringens passivitet.

placeholder

Sverige befinner sig i ett allvarligt läge på arbetsmarknaden med mer än 500 000 arbetslösa, varav 100 000 fler sedan SD-regeringen tillträdde. Arbetslösheten slår mot unga och nyutexaminerade, men även mot personer med eftergymnasial utbildning i en omfattning som inte setts på två decennier. Trots det beräknas Arbetsförmedlingen skicka tillbaka 3,6 miljarder kronor i år. Det motsvarar omkring 3 200 platser på arbetsmarknadsutbildningar.

– Att detta sker mitt i massarbetslösheten är helt orimligt, säger Ardalan Shekarabi.

S vill stoppa återbetalningarna och styra pengarna till utbildning

Socialdemokraterna kräver att regeringen inför ett återbetalningsstopp och ger Arbetsförmedlingen bättre möjligheter att använda anslagen som riksdagen har beslutat om. Partiet vill att myndigheten ska kunna styra om medel – bland annat till arbetsmarknadsutbildningar som kommuner kan anvisa till – när arbetslösheten är så hög och Arbetsförmedlingens prognoser visar överskott.

– Regeringen måste agera så att tusentals möjliga utbildningsplatser inte brinner inne. Det är ett gigantiskt misslyckande att vara passiv i det här läget, säger Shekarabi.

Se pressträffen:

Uppdaterades senast: