Gå till innehåll

NYHET

S vallöfte: Maxtak för barngrupperna i förskolan

Fler elever än någonsin slås ut från skolan – tvärtemot vad Tidöpartierna lovade inför förra valet. Socialdemokraterna går till val på att alla barn ska få en bra skolstart. Socialdemokraterna vill ta Sverige i en ny riktning, alternativet är en regering på vinstlobbyisternas sida med 12 SD-ministrar.

Anders Ygeman och Magdalena Andersson

Magdalena Andersson och Anders Ygeman presenterade på en pressträff den 26 augusti Socialdemokraternas vallöfte om ett maxtak för barngrupperna i förskolan. Det finns ingen lagreglerad övre gräns för antalet barn i en barngrupp. Det vill Socialdemokraterna ändra på för kvalitet och jämlikhet för alla barn.

– Om jag får svenska folkets förtroende att bli statsminister vill jag införa små grupper och klasser för små barn, maxtak för barngrupperna i förskolan och ett vinstförbud i skolan och förskolan, säger Magdalena Andersson.

Socialdemokraterna tänker vända krisen i svensk skola och det handlar om tre saker:

  1. En småskolereform för små klasser för alla små barn i Sverige. Max 12 elever per lärare i lågstadiet.
  2. Sätta Sveriges skolbarn framför de som tjänar pengar på att svensk skola inte fungerar. Därför ska vinstjakten i svensk skola stoppas och små klasser för små barn finansieras med koncernskolornas överkompensation.
  3. Ett maxtak för barngruppernas storlek i förskolan. Vi vill att du ska vara trygg när du lämnar barnen på förskolan, därför vill vi se små barngrupper i förskolan genom ett maxtak. Finansierat till stor del genom att avskaffa Tidös överkompensation till förskoleföretagen.

Frågor och svar

Vad kostar förslaget?
Enligt utredningen SOU 2026:37 kommer förslaget kosta cirka 3,1 miljarder att genomföra, men utredaren poängterar också att beräkningarna är osäkra. Vi socialdemokrater är beredda att prioritera minskade barngrupper i förskolan. De kommande åren kommer barnkullarna minska och då är det avgörande att vi ökar styrningen mot minskade barngrupper. En nyckel är att ta bort överkompensationen till fristående förskolor via skolpengen. Det kommer både minska läckaget av förskolans resurser och möjliggöra styrning mot kvalitet och minskade barngrupper.

Vad tycker ni om Moderaternas förslag om avgiftsfri förskola och fritids?
Vi ser gärna sänkta avgifter i både fritids och förskolan om man kan garantera kvaliteten i verksamheten. Det var S som införde maxtaxan och vi har drivit frågan om sänkta avgifter i förskolan.

Moderaterna var emot maxtaxan när den infördes. Så sent som i oktober sågade Ulf Kristersson en satsning på avgiftsfri förskola i Tranemo. Vinstdrivande skolkoncerner har prioriterats före barnen i skolan under hela mandatperioden.

Det går inte att ta Moderaterna på allvar längre. Det räcker att titta på resultaten den här mandatperioden för att se att M saknar trovärdighet. Nu ställs det ut vallöften till allt och alla. Detta förslag osar desperation.

Om andra partier är intresserade av att diskutera satsningar på förskola och fritids, då är vi socialdemokrater intresserade av detta.

Uppdaterades senast:

Socialdemokraterna
PES (The Party of European Socialists)

Kontakta oss >>
Socialdemokraterna
Partistyrelsens kansli
105 60 Stockholm

Organisationsnummer: 802003-1145

Om oss >>
Vi är över 80 000 partimedlemmar och finns i alla Sveriges kommuner, tillsammans bygger vi ett starkare Sverige.