Gå till innehåll

NYHET

S vill införa språkkrav i hela välfärden

Socialdemokraterna vill införa nationella språkkrav i välfärden. Målet är att stärka kvaliteten och tryggheten – och möta både arbetslöshet och stora rekryteringsbehov. Det meddelade Lawen Redar, integrationspolitisk talesperson för Socialdemokraterna, på en pressträff i riksdagen den 7 april 2026.

placeholder

Språket avgörande i välfärden

Sverige står inför stora rekryteringsbehov samtidigt som många saknar tillräckliga språkkunskaper för att arbeta. Enligt Sveriges Kommuner och Regioner behöver välfärden anställa hundratusentals personer de kommande åren.

– Det gemensamma språket är en grundbult för vår samhällsgemenskap, säger Lawen Redar.

S vill införa nationella språkkrav

Socialdemokraterna vill införa ett nationellt språkkrav för personal i välfärden, särskilt i yrken där människor möts i vardagen. Det kan handla om personal i skola, äldreomsorg och sjukvård. Syftet är att säkerställa att personal har tillräckliga kunskaper i svenska för att skapa trygghet och kvalitet.

Lawen Redar lyfter särskilt förskolan som ett prioriterat område, där språkkrav ska införas skyndsamt.

– Förskolan är avgörande för barns framtid och för många är det första mötet med det svenska språket, säger Lawen Redar.

Se pressträffen här:

Uppdaterades senast: